1.Vinársky dvor svätého Urbana

Areál pri soche svätého Urbana v katastri obce Golianovo, ktorý je vo vlastníctve OcU Golianovo, je prístupný verejnosti po celý rok. V súčasnosti sa využíva predovšetkým pri slávnosti Svätého Urbana (25.05.) a pri slávnosti vinobrania (01.09.).

 • Názov projektu: Vinársky dvor svätého Urbana
  Žiadateľ:  Mário Majerčík
  Miesto realizácie: Nitra

 •  Oboch slávností sa zúčastňuje cez 300 obyvateľov obce i návštevníkov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. 
  Tento areál má omnoho väčší potenciál, nakoľko leží povedľa cesty spájajúcej Golianovo s Čechyncami, ktorú križuje cesta vedúca po hrebeni pahorku z oboch strán porastená vinohradmi. Pravé v tejto osi je zamýšľaná cyklotrasa Nitra – Vráble.
 • Našou ambíciou je vybudovaním posedenia vytvoriť areál, ktorý celoročne ponúka širokú škálu príležitosti pre aktívne trávenie voľného času. V areáli sú zasadené súčasné odrody sliviek, marhúľ, jabloní, ktoré chceme doplniť o tradičné vinohradnícke odrody ako dule, moruše a tradičný vinohradnícky strom - oskorušu (vinohradnícka jahoda). Okolo pergoly budú vedené staré odrody viniča, ktoré svojim tieňom poskytnú útočište pred letným slnkom a na jeseň chutné plody. 
 
 • Tradičné odrody budú popísané na panely náučného chodníka. V peci sa budú piecť tradičné domáce chleby, ochlebníky a sezónne koláče podľa dozrievajúceho ovocia. Palivom bude samozrejme osvedčené „révé“  -  ostrihané jednoročné výhony viniča, ktoré sú v súčasnosti iba nespotrebovateľným odpadom.
 • Areál bude centrom vinohradov, kde sa i náhodný turisti a cykloturisti budú môcť zastaviť a pookriať v atraktívnom prírodnom prostredí.

 • Požadujú:  1000 eur na stolárske práce